BEM ERKEN ÇOCUKLUK EĞİTİM PROGRAMI İÇERİĞİ

BEM Erken Çocukluk Eğitimi Yaklaşımı çocukları tüm gelişim alanlarında desteklemeyi hedefler. Bu nedenle programda, akademik becerilerin yanında toplumsal değerlere de yer verilir. Multibem, bu düşünceyi “Değerler her zaman, her yerde” ilkesi ile hayata geçirir. Çocuklar BEM’le kalplerinin sesini dinlerken aklı ve düşünceyi de dengeli bir biçimde hayatlarına dahil ederler. Değerler bütün uygulamaların ayrılmaz bir parçasıdır, bağımsız bir program olarak düşünülemez. Özellikle doğa temelli kurgulanmış etkinlik ve eğitim ortamları ile çocukların doğaya dokunup hissetmesi sağlanır. Bu sayede çocuğun kainata bakışı ve kainatı yorumlayışı gelişir.

BEM büyümenin bir parçası olarak sorumluluk duygusunda çocuklara rehber olur. Bu sayede gelişimsel olarak kendisinden beklenebilecek görevler ve davranışlar desteklenir. Program çocukların grup olarak hareket etmelerine imkan verir. Birlik ve beraberlik duygusunun ön planda olmasıyla da çocukların işbirliği duygusunun arttırılması hedeflenir.

Multibem programı çocuktan beklenen saygının, temelde öğretmeninden ve ailesinden gördüğü örnek davranışlarla gelişebileceğine inanır. Çocuklar çevresinde gördüğü elma, yaprak, okul, taş, komşu, kedi gibi canlı cansız bütün varlıklara saygı göstermeyi programla birlikte öğrenir. Ağaçları kucaklamanın, karıncalara su taşımanın, yıldızları seyretmenin, havayı koklamanın, yağmuru yakalamanın lezzetine varır.